RC Gdańsk Centrum rozpoczął działalność

Spektaklem „Olivier Twist” oraz uroczystym bankietem charytatywnym połączonym z wernisażem prac Marii Szachnowskiej zainaugurował działalność Rotary Club Gdańsk Centrum. Uroczystość odbyła się 5 lutego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, którą zaszczycili swoją obecnością, m.in. Danuta Wałęsa, Iwona Guzowska i Dariusz Michalczewski. Podczas wydarzenia zbierano pieniądze na organizację warsztatów artystycznych dla najbardziej potrzebujących dzieci z Funduszu Dzieci Osieroconych

Od momentu pierwszego wydania w 1837 roku, książka była wielokrotnie przenoszona na sceny teatralne i duży ekran. Ostatni z filmów został nakręcony w 2005 roku, reżyserował go Roman Polański. – Mimo to dzieci nie znały Olivera Twista i zaczęliśmy pracę nad spektaklem od opowiedzenia tej historii – mówi Jakub Żekało z Fundacji 180 stopni.

Spektakl został przygotowany przez grupę musicalową Fundacji 180 stopni i Akademii Artystycznej składającą się z 36 aktorów od 6 do 28 roku życia.

Powieść Karola Dickensa opisuje przygody Olivera Twista – chłopca – sieroty, który trafił do grupy londyńskich złodziejaszków. Nie chce jednak kraść, mimo że jest do tego przymuszany. Znajduje jednak przyjaciół i historia kończy się szczęśliwie.

Dzieci pomagają dzieciom – ta niezwykle szlachetna inicjatywa zasługuje na najwyższe uznanie. Wrażliwość, empatia to jedne z najbardziej pożądanych cech będących podstawą człowieczeństwa – mówiła Danuta Wałęsa.

Podczas bankietu charytatywnego można było wylicytować dzieła takich artystów jak Maria Szachnowska, Wojciech Żekało czy Zenon Aniszewski.

Jakub Żekało RC Gdańsk Centrum Fot. z arch. RC Gdańsk Centrum